Stożek rogówki to anomalia, która może dotknąć każdego. Przyczyny wywołujące to schorzenie nie są do końca znane. Zbadano, że występuje najczęściej u mężczyzn w wieku około 20 roku życia . Podejrzewa się też powiązanie z alergiami dającymi objawy oczne. Jeżeli ktoś zaobserwuje u siebie pogorszenie wzroku, stan ten pogarsza się i nie widać poprawy nawet przy używaniu okularów lub soczewek kontaktowych, ma światłowstręt, słabe widzenie zmierzchowe, częste dwojenie obrazu, podrażnienia oczu, to powinien zgłosić się do specjalisty.
Stożek rogówki, w początkowym stadium, jest trudny do zdiagnozowania podczas rutynowych badań okulistycznych. Niezbędne jest wykonanie topografii rogówki.
Nie ma standardowego schematu postępowania przy korygowaniu stożka rogówki. W zależności od stopnia zaawansowania poprawę widzenia mogą dać odpowiednio dobrane okulary, soczewki kontaktowe lub specjalistyczne skleralne soczewki kontaktowe.
Pacjenci będący pod opieką naszego gabinetu, mają do dyspozycji wszystkie te opcje.
O wyborze metody korekcji, po wykonaniu specjalistycznych badań, decyduje nasz specjalista.
Skleralne i miniskleralne soczewki kontaktowe to soczewki sztywne o dużej średnicy, opierające się na twardówce oka. Są bardziej komfortowe od klasycznych soczewek sztywnych. Znajdują szerokie zastosowanie do korekcji wad wzroku oraz terapeutyczne, przy wielu schorzeniach.
Wskazania do stosowania soczewek skleralnych i miniskleralnych:
- stożek rogówki
- zespół suchego oka
- odkształcenia pourazowe lub pozapalne rogówki
- opadanie powieki dolnej
- Zespół Sjogrena
- erozja rogówki
- nietypowe wady refrakcji
czynniki utrudniające stosowanie innych rodzajów soczewek.